Продукти для платіжних систем
POS-термінали | Кіоски самообслуговування
Платіжна картка
У Національній Системі Масових Електронних Платежів (НСМЕП) застосовуються платіжні картки зі вбудованими мікропроцесорами – смарт-картки. Смарт-картка, що є носієм фінансової інформації в НСМЕП, на відміну від пластикової картки з магнітною смугою, якнайповніше задовольняє вимогам безпеки. На її базі створена високоефективна офф-лайн технологія, що не вимагає оперативного зв'язку з банківським рахунком під час виконання платіжних операцій.
В НСМЕП використовуються платіжні картки з такими платіжними інструментами як електронний гаманець і електронний чек. Для кожного платіжного інструменту в банку заводиться відповідний рахунок.
Гроші з рахунку можна перекласти на картку відповідного платіжного інструменту. При цьому можна оплачувати товари і послуги грошовими коштами, що знаходяться на картці, в офф-лайн режимі без зв'язку з банком.
Для клієнта різниця між інструментами полягає в тому, що при оплаті грошовими коштами, які знаходяться на картці в «гаманці», не потрібне підтвердження платежу ПІН-кодом (при сумі, що не перевищує певного ліміту). Застосування електронного гаманця доцільне при розрахунках малими сумами. Електронний чек орієнтований на застосування при середніх і значних по сумі платежах. При платежах з рахунку для користувача нема відмінностей між цими інструментами.
В даний час в більшості банків випускають картки з двома платіжними інструментами, які прив'язані до одного рахунку.
На сучасних картках НСМЕП можна створювати до 30 різних платіжних інструментів. Кожен платіжний інструмент має відповідний код валюти, з якою він працює. Коди валют відповідають як реальним грошам (гривна, долар, євро і так далі), так і віртуальним, або взагалі яким-небудь відвернутим одиницям. Наприклад, можна створити платіжний інструмент, який працюватиме з літрами, кілограмами, поїздками, фішками тощо.
Окрім платіжних інструментів в картку можна заносити спеціалізовані програми (додатки), які можуть значно розширювати функціональність картки. Ці додатки можуть працювати як з платіжними інструментами, так і виконувати інші функції. Наприклад, такі додатки можуть підтримувати бонусні і інші системи лояльності, пільгові і соціальні платежі, виконувати специфічні функції (шифрування, постановка і перевірка електронного цифрового підпису, генерація паролів), забезпечувати роботу з різними системами розмежування доступу і тому подібне.
У НСМЕП використовуються картки з контактним інтерфейсом. В даний час вже існують картки НСМЕП з подвійним інтерфейсом (контактним і безконтактним). Такі картки додатково можна використовувати при оплаті в транспорті (метрополітен, наземний транспорт, електропоїзди), в системах доступу в приміщення (прохідні) і інших системах, де вживання контактних карток утруднене або неможливе.
У НСМЕП так само використовуються спеціальні платіжні засоби, виконані у вигляді USB-устройств. Такий пристрій виглядає як звичайна флеш-пам'ять USB і виконує функцію ридера смарт-карток і платіжної картки НСМЕП в одному пристрої. Призначені для проведення Інтернет платежів.
У 2011 році Національний Банк України сертифікував і видав дозвіл на вживання в НСМЕП спеціального платіжного засобу - «Мікро SD» (см. ПлатиМО-SD).
Отримати платіжну картку і спеціальні платіжні засоби НСМЕП можна в банках участниках НСМЭП.
|